تبلیغات
بهترین وبلاگ هواداران بارسلونا - فراتر از یک باشگاه
[ ]
 
بخش نخست : رئیس ِ شهید


باشگاه فوتبال بارسلونا در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود همواره نمادی از دفاع از ارزش های آزادیخواهانه و مبارزه با دیکتاتوری بوده است. از این پس سه شنبه ها، به معرفی برخی وقایع تاریخ باشگاه در این... خصوص می پردازم. این هفته را به یکی از رخدادهای تلخ تاریخ باشگاه اختصاص داده ایم : قتل رئیس باشگاه در دهه سی میلادی

جوزپ سونیول که وی را به خاطر مرگ تراژیکش با عنوان «رئیس شهید» در فرهنگنامه ی بارسا می شناسند، در سال 1935 به ریاست باشگاه بارسلونا انتخاب شد. وی قبلا ریاست فدراسیون فوتبال کاتالونیا را نیز بر عهده داشت و به عنوان عضوی از حزب چپ جمهوریخواه سابقه ی زیادی در دفاع از ارزش های جمهوری داشت.

جنگ داخلی اسپانیا در سال 1936 درگرفت و جمهوری خواهان را در برابر نیروهای واپسگرای ژنرال فرانکو قرار داد. در روز ششم آگوست 1936 جوزپ سونیول با خودروی شخصی اش برای بازدید از نیروهای مدافع جمهوری به نزدیکی مادرید سفر کرد.

خودروی سونیول که مزین به پرچم کاتالونیا بود در طول مسیر به منطقه ای وارد که تحت کنترل نیروهای فاشیست قرار داشت. سربازان فاشیست با دیدن پرچم ، جلوی خودرو را گرفتند و هنگامی که دریافتند که راننده ی خوردو، رئیس باشگاه بارسلونا و رهبر حزب چپ جمهوریخواه است از عبور وی ممانعت به عمل آوردند.

در این لحظه سونیول از ماشین پیاده شد و فریاد زد : « زنده باد جمهوری! »

مزدوران ژنرال فرانکو، سونیول را دستگیر کرده، بدون برگزاری هیچگونه دادگاهی، تیربارانش کردند.

خبر اعدام سونیول یک هفته ی بعد به بارسلونا رسید و شوک بزرگی به باشگاه و جامعه ی کاتالونیا وارد آورد. هیئت مدیره ی باشگاه بارسلونا از آن تاریخ تا ژانویه 1939 ؛ در بزرگداشت سونیول، وی را همچنان به عنوان «رئیس غایب» قلمداد می کرد.

اعدام سونیول آغاز یکی از سخت ترین دوران های تاریخ بارسا بود که در هفته های آینده بیشتر درباره ی آن سخن خواهیم گفت.


برگرفته از کتاب : بارسا در جنگ (1936-1939)
نوشته ی جوزپ سوله ای ساباته و جوردی فینسترس
+هواداران بارسلونا در ایران
عاااالیه یعنی


بدبخت ها حالا دارید جواب اون وحشی بازی هایی رو که قبلا کردید پس میدید

ننگ بر مالدیو
بازی بعدی
آخرین مطالب
درباره ما
تادنیا دنیاست رئال نوکربارساست * مسی آقای گلهاست * ویا خوشگل وزیباست * ژاوی سلطان پاسهاست * پویول عند دفاهاست * پیکه هرکول بارساست * اینا تو تیم بارساست * بارسا فراتر از یه باشگاست * گواردیولاعزیزدل ماست * مورینیو توحسرت 5 تاست * کریس خاک پای ماست * رئال تیم احمقاست * قهرمانی توهم اوناست * شفاشون ارزوی ماست !!! {بارسایی عزیز نظر یادت نره ها}مدیر وب سایت : mahdi
نویسندگان
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
بهترین بازی فوتبال؟


لینک دوستان
آرشیو مطالب
 تبلیغات

 

 

پیوندهای روزانه
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :